Advertisement
| Mapa Serwisu Mapa Serwisu | Galeria fotografii Galeria fotografii | Kontakt | Biuletyn Informacji Publicznej | Archiwalna wersja BIP |
wtorek, 11 grudzień 2018   
Menu serwisu
Strona główna
Nasza Gmina
Położenie
Urząd Gminy
Jednostki podległe
Oświata
Biblioteki
Władze Gminy Słupca
Ochrona danych osobowych
Alkohole - wykaz
Dyżury aptek
Gminny kalendarz imprez
Przewodnik po urzędzie
Rada Gminy
Organizacje pozarządowe
Referendum 2015
Wybory ławników 2016-2019
Wybory samorządowe 2014
CAF-Wspólna Metoda Oceny
Kwalifikacje atutem w pracy
Komisje Rady
Herb Gminy
Zabytki
Gospodarka
Poradnik przedsiębiorcy
Turystyka
Weimar i Słupca - oficjalni partnerzy
Sołectwa
Telefony alarmowe
Prawo lokalne
Akty normatywne i inne akty prawne
Wzory dokumentów
Przetargi - nieruchomości
Zamówienia publiczne
Przetargi - archiwum
Plany zamówień publicznych
Zamówienia publiczne pon. 30 tyś Euro
Ogłoszenia i informacje
Badania ankietowe
Niezbędne programy.
Ochrona środowiska
Energia wiatrowa
Program ochrony środowiska
Gospodarka Odpadami Komunalnymi
Rejestr żłobków i klubów dziecięcych
Rejestr działalności regulowanej
Regulamin utrzymywania czystości i porządku na terenie Gminy
Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie
Rejestr planów miejscowych
Strategia Rozwoju Gminy Słupca na lata 2014-2020
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Archiwum aktualności
Badanie satysfakcji klienta
Wybory uzupełniające do Rady Gminy Słupca
Rolnictwo
Rejestr jednostek organizacyjnych Gminy Słupca
Fundusz Sołecki
Cyfrowe samorządy - POWER
100 rocznica Odzyskania Niepodległości
Informacje z ZUS
Wybory samorządowe 2018
Separator

Separator

Separator

Separator

100 rocznica Odzyskania Niepodległości

BIP_LOGO

Komenda Powiatowa Policji w Słupcy


Separator

Separator

pl.id

Separator

Separator

Europa

Separator

Separator

Prawo miejscowe

Separator

Separator

Dzienniki Urzędowe RP

Separator

Separator

Statystyka
odwiedzających: 4517966


Strona główna arrow Weimar i Słupca - oficjalni partnerzy
Weimar i Słupca - oficjalni partnerzy Drukuj E-mail

Weimar i Słupca -  oficjalni partnerzy

W dniach 19-22 kwietnia tego roku kilkuosobowa delegacja radnych Rady Gminy Słupca wraz z Wójtem – Grażyną Kazuś oraz skarbnikiem – Domicelą Bołdysiak przebywali z wizytą w partnerskiej gminie Weimar nad rzeką Lahn, gdzie podpisano ostateczny akt współpracy. Do Weimaru pojechali również : Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Drążnej – Danuta Samul, komendant gminny OSP - Tadeusz Tucholski także koordynator ds. sportu Urzędu Gminy Słupca- Mariusz Król.

Fotka: Podpisanie aktu współpracy. Na zdjęciu Wójt Gminy Słupca – Grażyna Kazuś oraz Burmistrz Weimaru Volker Muth.

Współpraca rozpoczęła się już kilka lat temu na poziomie szkół gimnazjalnych Drążna – Niederwalgern. „Widząc wówczas ogromne zaangażowanie gimnazjalistów w tę wymianę młodzieżową, postanowiłam, aby tę współprace przenieść na grunt samorządów” – mówi Grażyna Kazuś. Tak też się stało. Partnerska gmina Weimar jest otwarta na szerokie spektrum współpracy. Jako kraj europejski, który prędzej, aniżeli Polska otrzymał akcesję, ma bogate doświadczenie, którym może się z nami dzielić.
Celem współpracy dwóch gmin jest nie tylko dalsza wymiana młodzieży, ale również inne, istotne dla obu samorządów kwestie. Między innymi związane z wymianą doświadczeń w dziedzinie sportu, ochrony środowiska, rzemiosła i sztuki, na polu działania ochotniczych straży pożarnych, ale też związane z działaniem świetlic terapeutycznych, czy ośrodków specjalnych.
Podczas kilkudniowego pobytu w gminie Weimar delegacja mogła zobaczyć jak funkcjonuje tamtejszy urząd, ale też dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się tamtejsze samorządy.
Delegacja z Polski mogła zwiedzić oczyszczalnię ścieków miejscowości Kehna, a także młyn wodny, którego naturalnym napędem jest woda. Uczestnicy mogli również zwiedzić oczyszczalnię ścieków wybudowaną dla całego regionu, gdzie 48% energii potrzebnej do jej uruchomienia pozyskiwane jest z niej samej poprzez osuszanie stałych ścieków, które to dalej rozprowadzane są na polach.
Goście z Polski przebywali również w Marburgu - jedno z bardziej popularnych niemieckich miast uniwersyteckich w świecie, gdzie mogli podziwiać również gotycki kościół św. Elżbiety z 1235 roku  Tam też Dzień przed zakończeniem wizyty w gminie Weimar delegacja miała okazje zobaczyć sztuczne jezioro w Weimarze, wykorzystywanego do sportów wodnych.
Ciesz y fakt, że przedstawiciele gminy partnerskiej przyjęli już zaproszenie na obchody 100-lecia ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalewie Opactwie w maju przyszłego roku. Z kolei w tym roku młodzież spotka się na szkółce piłkarskiej w Cieninie Zabornym, celem rozegrania wspólnych meczy piłki nożnej.

weimar

Zdjęcie: Przedstawiciele partnerskich gmin: Weimar i Słupca podczas wizyty polskiej delegacji w Weimar.

      weimer_herb

Weimar (Lahn) - gmina w Niemczech                              .
Liczy około 7600 mieszkańców. Znajduje się 
w powiecie Marburg-Biedenkopf w Hesji.

Gościmy
Aktualnie jest 7 gości online

Pokaz slajdów

11 Grudnia 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Damazy, Daniela,
Julia, Stefan,
Waldemar, Wojmir
Do końca roku zostało 21 dni.


Cookies

Herb Gminy

Związek Gmin Regionu Słupeckiego

Unia Nadwarciańska


Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Poradnik przedsiębiorcy

Poradnik przedsiębiorcy
ePUAP
Schronisko dla zwierząt

www.bip.gov.pl

BIP

biznes.gov.pl
biznes.gov.pl
WFOŚiGW