Dorabiałeś do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego? Rozlicz się z ZUS

27 maja 2022

Co roku, do końca maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą poinformować ZUS o swoich przychodach za dany rok rozliczeniowy. W tym roku za okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.

Pobierając świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, można dodatkowo pracować, ale trzeba uważać na graniczne kwoty przychodu. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłacane świadczenie – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Termin na roczne rozliczenie do 31 maja
Do końca maja osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie z zakładu pracy o swoich zarobkach za dany rok rozliczeniowy, najlepiej
w rozbiciu na poszczególne miesiące. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, piszą samodzielnie oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

W zależności od tego, co będzie korzystniejsze dla klienta, ZUS rozliczy świadczenie z przychodu
z każdego miesiąca osobno lub z łącznego przychodu z całego okresu rozliczeniowego. Ustalimy, czy od marca 2021 r. do lutego 2022 r. wypłacaliśmy świadczenie w prawidłowej wysokości, czy powinno być one zmniejszone lub zawieszone. Niektóre osoby mogą również liczyć na wyrównanie – tłumaczy rzeczniczka.

Kiedy ZUS może zmniejszyć, zawiesić świadczenie lub zasiłek przedemerytalny za okres rozliczeniowym od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.

ZUS może zmniejszyć świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, gdy przychód przekroczy 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (1291,90 zł), a zawiesić po przekroczeniu 70 proc. (3617,30 zł). Przy czym po zmniejszeniu świadczenie nie może być niższe niż gwarantowana wysokość, która w okresie rozliczeniowym od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. wynosiła 631,17 zł.

Dopuszczalna roczna kwota przychodu w okresie rozliczeniowym od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. wynosiła 15 502,80 zł brutto, a graniczna roczna kwota przychodu 43 407,60 zł brutto.

Na to, czy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie, ma wpływ przede wszystkim przychód
z aktywności zawodowej, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne. Za aktywność taką uważa się przede wszystkim zatrudnienie, służbę, pozarolniczą działalność lub inną pracę zarobkową. Przychodem są także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego
i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego.