Dzień Osób z Niepełnosprawnością w ZUS- II Oddział w Poznaniu

19 września 2022

„Praca i pasja!” – to hasło tegorocznego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Przez cały wrzesień we wszystkich oddziałach ZUS odbywają się ciekawe wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami.

II Oddział ZUS w Poznaniu Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizuje w środę,  21 września. W godz. 10-13.00 w siedzibie Oddziału przy Starołęckiej 31 na chętnych będą czekać eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Banku Pocztowego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W jednym miejscu zainteresowani będą mogli uzyskać informacje dotyczące np. renty, świadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czy dodatku pielęgnacyjnego. Dowiedzą się także jaką pomoc finansową mogą uzyskać ze środków PFRON, jak wyjechać turnus rehabilitacyjny czy do sanatorium z ZUS i NFZ. W trakcie wydarzenia będzie można również wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta.

Ponadto będzie można również oglądać wystawę prac materiałów dydaktycznych dla osób niewidomych oraz eksponaty z muzeum tyflologicznego Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Od początku września trwa również cykl dyżurów telefonicznych i szkoleń, w trakcie których można zapytać ekspertów np. o zasiłek chorobowy, przeliczanie emerytur i rent, rozpoczynanie działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne, czy świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Szczegółowy harmonogram dyżurów telefonicznych:

•  21 września, godz. 10-13.00 nr tel. 505 751 758 – świadczenia z tytułu niezdolności do pracy,
  • 27 września, godz. 12-14.00 nr tel. 61 424 06 50 – przeliczanie emerytur i rent – kto i kiedy może skorzystać,
  • 11 października, godz. 10-13.00 nr tel. 505 751 758 – świadczenia z ZUS dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Szczegółowy harmonogram szkoleń:

•  22 września – „Zmiany z zasiłkach od stycznia br. wynikające z ustawy o racjonalizacji Systemu Ubezpieczeń Społecznych”
  • 27 września – „Uprawnienia pracownicze dla osób z niepełnosprawnościami”
  • 28 września – „Szkolenie dla osób z niepełnosprawnością, które planują rozpocząć działalność gospodarczą”
  • 4 i 11 października – „Prawo do zasiłku chorobowego – wymagana dokumentacja”

Zapisy na szkolenie przyjmujemy do ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego szkolenie pod adresem: szkolenia_poznan2@zus.pl.

W ramach Dnia Osób z Niepełnosprawnością dodatkowo zaplanowaliśmy spotkania eksperckie:

•  20 września, godz. 10-12.00, Gniezno, Stowarzyszenie „Razem” ul. Kolejowa 2 – w programie: porady ekspertów ZUS, punkt zakładanie PUE ZUS,
  •  20 i 27 września, godz. 9-12.00, Słupca, Zakład Aktywności Zawodowej, ul. Batorego 1 – w programie: prelekcja- „Prawo do rety z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej”, porady eksperckie doradcy emerytalnego, punkt zakładania PUE ZUS,
  • 21 września, godz. 10-12.00, Konin, siedziba Akademii Życia i Samodzielności „Mieszkanie treningowe” Fundacja Podaj Dalej  – w programie: dyżur ekspercki dotyczący zasad przyznawania rent, orzecznictwa lekarskiego, rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS oraz uprawnień pracowniczych, punkt zakładanie PUE ZUS,
  • 23 września, godz. 9-12.00, ZUS w Turku  – w programie: dyżur pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, punkt informacyjny, rehabilitacja społeczna osób z niepełnosprawnością,
  • 27 września, godz. 13.30-15.00, Września, Warsztaty Terapii Zajęciowej, ul. Sikorskiego 36  – w programie: punkt informacyjny,
  • 28 września, godz. 10-11.30, ZUS w Kole – w programie: porady ekspertów ZUS, punkt zakładania PUE ZUS, dyżur pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, szkolenie dla osób z niepełnosprawnością, które planują rozpocząć działalność gospodarczą, wystawa prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej,
  • 29 września, godz. 15-17.00, Śrem, Stowarzyszenie „Jasny Horyzont”, ul. Mickiewicza 5  – w programie: warsztaty mające na celu upowszechnienie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, uaktywnienie i integrację osób z niepełnosprawnością podczas wspólnego wykonywania latawca z logo ZUS,
  • 30 września, godz. 9-12.00, Turek, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – w programie: porady ekspertów ZUS, punkt zakładanie PUE ZUS.

Tu sprawdzisz co się będzie działo w Twojej okolicy

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS