Recital Marcina Murawskiego – Limeryki na altówkę

13 października 2023

Zapraszamy na niezwykły mix nut i liter! „Lecą słówka, gra altówka” to tytuł recitalu Marcina Murawskiego, znakomitego polskiego altowiolisty, który swoim artyzmem wypełni kolejny muzyczny wieczór w Dworze Skrzynki.

W niedzielę, 12 listopada o godzinie 17.00 w niezwykłych wnętrzach zabytkowego dworu rozpocznie się recital, o którym artysta mówi tak:

„…W dzisiejszych czasach… żyjemy w pośpiechu, śpimy w pośpiechu, jemy w pośpiechu…. a szczególnie młode pokolenie – w okowach elektroniki – nie ma czasu dosłownie na nic, tylko te reels, insta, fotki, relacje, shortsy… I jak tu wyjść temu naprzeciw z altówką w ręku, stanąć na scenie i zagrać seta utworów kompozytorów nieznanych nawet zawodowym muzykom? Z drugiej strony, ile razy można atakować publiczność Bachem, Mozartem czy Brahmsem, skoro grają ich wszyscy –lepiej, gorzej, szybciej, z mniejszą lub większą ilością pomyłek? Jak utrzymać uwagę przez – powiedzmy – godzinę? Jak sprawić, żeby było miło i wykonawcy, i widowni?…

Mam za sobą ponad 30 lat naprawdę niezłej kariery muzycznej; zawsze chciałem spróbować połączyć dwie rzeczy, w których jestem rzeczywiście dobry: grę na altówce i zabawy z językiem polskim – wymyślić utwory podzielone na mniejsze części, bo miniatura czy komentarz to moje ulubione formy, dołożyć nieco rubaszności i sprzedać całość w amerykańskim stylu speaking concerts. Taki performance z altówką – zaskakujący dla widza (i dla mnie czasem też). A ponieważ od lat mam przyjemność współpracować z amerykańskim kompozytorem Michaelem Kimberem, który wśród wielu talentów posiada też wyjątkową umiejętność pisania limeryków, to pod koniec 2022 roku poprosiłem go o muzyczną i językową pomoc przy powstających seriach utworów i pomysłów, które zakiełkowały mi w głowie i które przelewałem w wersji słownej na papier, nadając im dość przewrotną formę i czasami dość zaskakujące tytuły. I tak powstało „12 miesięcy w 12 minut” (tu faktycznie na każdy miesiąc przypada jedna minuta), „7 dni w 7 minut”, a potem kolejne cykle; powstawały od razu w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, ale przy jednej warstwie muzycznej. Wersja angielska to limeryki Kimbera, wersja polska to moje rymowanki, całość łączy dość luźna konwencja i wspólne zamiłowanie do puszczania oka do publiczności.

Światowa premiera „12 miesięcy w 12 minut” i „7 dni w 7 minut” odbyła się w czerwcu 2023 roku podczas 49. Międzynarodowego Kongresu Altówkowego w Bangkoku w Tajlandii, polska zaś w sierpniu w Przywidzu. Kolejne utwory czekają na swoją kolej, ja zaś na reakcje publiczności pod różną szerokością i długością geograficzną.

Wychodzi facet z altówką i rymuje na scenie (co samo w sobie brzmi jak początek jednego z licznych dowcipów o altowiolistach, prawda?)… czy to się może udać? Przekonajcie się sami!”

Marcin Murawski jest altowiolistą, dyrygentem, pedagogiem i… dziennikarzem. To laureat konkursów solowych i kameralnych. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1998 r., a od 1997 r. jest zatrudniony w poznańskiej Akademii Muzycznej (prowadzi klasę altówki) – obecnie jako profesor zwyczajny. Koncertował jako solista i kameralista w większości krajów Europy oraz w USA, Chinach, Tajlandii i Nowej Zelandii. Jest wykładowcą kursów mistrzowskich z altówki i z zakresu muzyki kameralnej na akademiach i uniwersytetach w Europie, w USA, Nowej Zelandii, Chinach i Tajlandii. Zasiada jako juror w konkursach międzynarodowych i krajowych, jest ekspertem Centrum Edukacji Artystycznej, wychowawcą wielu absolwentów – laureatów nagród i wyróżnień.

Od 2003 r. jest członkiem International Viola Society (od stycznia 2020 w Zarządzie IVS), od 2017 r. członek Australian and New Zealand Viola Society. Od 2019 Prezes Fundacji Murovisation. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 30 płyt CD i DVD z zakresu muzyki solowej i kameralnej, w większości światowe premiery. Współpracuje z wytwórnią Acte Préalable, dla której obok kompozycji z minionych epok nagrywa utwory współczesne, w tym napisane specjalnie dla niego, m.in. autorstwa amerykańskiego twórcy i altowiolisty Michaela Kimbera. Więcej o tym artyście na znaleźć można na stronie www.marcinmurawski.eu.

Bilety w cenie 40 zł/os. zarezerwować można mailowo: bilety@dworskrzynki.pl – liczba miejsc ograniczona. Sprzedaż biletów nastąpi od dnia 16 października.

Recital Marcina Murawskiego – Limeryki na altówkę

12.11.2023 r. godz. 17.00

Dwór Skrzynki

Pl. Parkowy 1, 62-060 Skrzynki

Stęszew, powiat poznański

www.dworskrzynki.pl

Urząd Gminy Słupca

ADRES Ul. Sienkiewicza 16, 62-400 Słupca
NUMER TELEFONU 63 274 36 76
NIP 6671764408
REGON 311019421
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 7:30 - 15:30
PLATFORMA KOMUNIKACYJNA E-URZĄD https://eurzad.gminaslupca.pl/
BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ https://bip.gminaslupca.pl/