UWAGA! CSIRT NASK ostrzega

24 września 2021

Trwa zmasowana kampania SMS-owa celująca w użytkowników telefonów z systemem Android! Na losowe numery telefonów rozsyłane są wiadomości SMS z fałszywym linkiem, informujące o rzekomym skierowaniu na kwarantannę lub zgubionych dokumentach.

Zachowaj czujność!

CSIRT NASK – Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego ostrzega przed nową kampanią cyberprzestępców. Jeśli otrzymałeś wiadomość sms o treści:

Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie https://cutt[.]ly/8Ezv3uy

lub

Witam, dziś znalazłam portfel z pieniędzmi i dokumentami, w srodku byl ten nr. tel. tu zdjecie portfela czy to Pana/Pani ? https://cutt[.]ly/REzv2Pb

najprawdopodobniej jest to wiadomość spreparowana przez cyberprzestępców, a link prowadzi do strony nakłaniającej do pobrania aplikacji “Flash Player”. Aplikacja ta jest złośliwa, po jej instalacji dokonuje ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona i okrada go z pieniędzy.

Co więcej, SMS-y dotyczące kwarantanny mają nadpis “Kwarantanna“, co powoduje, że ten SMS grupuje się z prawdziwymi SMS-ami otrzymanymi z Sanepidu, jeżeli wcześniej było się skierowanym na kwarantannę z powodu COVID-19. Takie działanie niestety podnosi wiarygodność ataku, bo mało kto wie, że SMS-y każdy może wysłać z każdego numeru (lub nazwy).

W przypadku tej kampanii samo kliknięcie w link podany w wiadomości bez pobrania i zainstalowania aplikacji, nie stanowi dla telefonów zagrożenia.

WAŻNE! – Reaguj

Jeżeli otrzymaliście podejrzane wiadomości SMSem lub e-mailem – zgłaszajcie je do CSIRT NASK:

na stronie: https://incydent.cert.pl
e-mailem: cert@cert.pl
telefonicznie: 799 448 084

Źródło: https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/uwaga-csirt-nask-ostrzega

Urząd Gminy Słupca

ADRES Ul. Sienkiewicza 16, 62-400 Słupca
NUMER TELEFONU 63 274 36 76
NIP 6671764408
REGON 311019421
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 7:30 - 15:30
PLATFORMA KOMUNIKACYJNA E-URZĄD https://eurzad.gminaslupca.pl/
BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ https://bip.gminaslupca.pl/