V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa na Międzynarodowych Targach Poznańskich

21 sierpnia 2023

W dniach 24-27 sierpnia br., godz. 10.00 – 18.00 odbędzie się V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To bez wątpienia największe i jedno z najważniejszych spotkań środowiska plecionkarzy i jego sympatyków na świecie. Piąty jubileuszowy festiwal przenosi się z Nowego Tomyśla do Poznania, miasta Międzynarodowych Targów Poznańskich, stolicy nowoczesnego regionu – Wielkopolski, w której leży też Nowy Tomyśl, gospodarz poprzednich edycji. Ta edycja będzie równie wyjątkowa dzięki partnerowi wydarzenia, którym jest samorządowa instytucja kultury Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. W czwartek, 24 sierpnia podczas inauguracji wydarzenia restauracja Dworu Skrzynki prowadzona w miejscowości Skrzynki (gmina Stęszew, pow. Poznański) przez Instytut przygotuje dla uczestników festiwalu degustację regionalnych przysmaków, w ramach promocji tradycji kulinarnych regionu a także Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”. Ponadto w Dworze Skrzynki gościć będą uczestnicy festiwalu: artyści i rzemieślnicy ze Słowacji i Szwajcarii. W dniach 25-27 sierpnia, tuż obok sceny głównej wydarzenia – na Placu św. Marka na terenie MTP swoje barwne stoiska zaprezentują także koła gospodyń wiejskich z Wielkopolski, które oferować będą lokalne przysmaki: w piątek – KGW w Gurówku (gm. Niechanowo, powiat gnieźnieński), w sobotę – KGW Terespotockie (gm. Opalenica, powiat nowotomyski), KGW Grupa dla Rybna Wielkiego (gm. Kiszkowo, powiat gnieźnieński), w niedzielę zaś KGW Niegolewo (gm. Opalenica, powiat nowotomyski). Na uczestników czekać będą m.in. żurek z jajkiem, czernina z lanymi kluskami, swojska kiełbasa biała zapiekana z cebulą i jabłkiem, chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym, wyśmienite domowe konfitury i napoje, czy klasyczne pyry z gzikiem. Stoisko swoje prowadzić będzie także restauracja Dworu Skrzynki.
Podczas wydarzenia odbędzie się VI Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski o Grand Prix Festiwalu. Dwudniowa rywalizacja o tytuł jest dla plecionkarzy z całego świata okazją nie tylko do poddania swojej pracy ocenie międzynarodowego jury, lecz przede wszystkim poznawania wzorniczych trendów, technik i materiałów plecionkarskich, stosowanych w innych szerokościach geograficznych. Wymiana doświadczeń sprzyja odkrywaniu zupełnie nowych obszarów rzemiosła, znanego ludzkości od kilku tysięcy lat. W ten sposób powstają unikalne dzieła kultury materialnej, które śmiało można nazwać dziedzictwem kulturowym ludzkości. Mimo zmian zachodzących w innych gałęziach gospodarki, w plecionkarstwie niezmiennie liczy się przede wszystkim człowiek, a praca jego rąk jest niezastąpiona. Konkurs składa się z dwóch części: prac wykonywanych na żywo oraz prac nadesłanych, a uczestnicy przystępują do konkursu indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach. Prace wykonywane na żywo, międzynarodowe jury podda ocenie w pięciu kategoriach: kosz tradycyjny, galanteria, tradycyjna forma ogrodowa, abstrakcyjna forma dekoracyjna, forma dekoracyjno-użytkowa z „papierowej wikliny”, natomiast prace nadesłane oceniane będą w dwóch kategoriach: forma użytkowa i forma dekoracyjna. Zwieńczeniem konkursu będzie tradycyjnie wielka gala, podczas której w świetle kamer i błysku fleszy uroczyście ogłoszone zostaną wyniki konkursu i wręczone nagrody. Obecność wielu znamienitych gości, ciekawy przebieg oraz pełna życzliwości atmosfera sprawią, że będzie to zapewne niezapomniane wydarzenie. Warto być z nami, by poczuć emocje towarzyszące zdrowej, twórczej rywalizacji oraz spotkać plecionkarzy z całego świata przy pracy!
Kolejna atrakcja to dwa wieczorne spotkania z mistrzami plecionkarstwa, mające charakter barwnych prelekcji, wzbogaconych pokazami i prezentacjami multimedialnymi, a także pytaniami od widzów. Każdemu spotkaniu towarzyszyć będzie muzyka i kuchnia gospodarzy wieczoru. Dnia 24.08.2023r. -Polska i Europa, zaś 25.08.2023r. – Europa i Świat. Jest to impreza zamknięta dostępna wyłącznie dla zaproszonych gości.
Dla zwiedzających otwarty będzie kiermasz. Międzynarodowy targ to okazja nie tylko do nabycia unikatowych przedmiotów, ale także do nawiązania kontaktu z twórcami, rzemieślnikami, artystami i projektantami z całego świata. Choć wydarzenie kręci się wokół plecionkarstwa, spotkacie tutaj również inne stoiska z rękodziełem. Ekologiczne, zaskakująco finezyjne w swojej formie oraz barwie, a przy tym funkcjonalne i praktyczne wyroby, zachwycą każdego. W prezentowanych pracach zaklęta jest szczypta emocji i osobistych przeżyć twórcy, dlatego też każdy przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju.
Zaplanowano także liczne wystawy. Cykl ekspozycji obok walorów historycznych i poznawczych, dostarczy inspiracji w zakresie wykorzystania wyrobów plecionkarskich (dekoracyjnych i użytkowych) we wnętrzach mieszkań, domów i w ogrodach. To miejsce, w którym tradycja splata się z nowoczesnością. Barwne ekspozycje, prezentujące dorobek krajowych i zagranicznych twórców, wypełnią urokliwe eksponaty, interesujące informacje wzbogacone fotografiami i prezentacje multimedialne, a towarzyszyć im będą opowieści twórców i przewodników.
Skoro Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa Poznań 2023 ma być festiwalem „na piątkę”, organizatorzy zaplanowali prezentację dorobku wybranych z całego świata regionów o tradycjach plecionkarskich:
• plecionkarstwa niemieckiego regionu Lichtenfels i Muzeum Michelau, Bawaria
• plecionkarstwa Chibarongo w Chile, reprezentanta Ameryki Południowej
• plecionkarstwa francuskiego regionu Les Rochers (spółdzielni plecionkarskiej, szkoły i muzeum)
• plecionkarstwa polskiego:
– „Wiklina pięknieje” – wystawa Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem
– „Nasze plecionkarskie dziedzictwo” – wystawa prezentująca twórców z Wielkopolski i ich wkład w rozwój polskiego plecionkarstwa
– „Plecione jest TRENDY” – wystawa artykułów dekoracyjnych i użytkowych do wnętrz mieszkań, domów i ogrodów z Liceum Plastycznego im J. Chełmońskiego w Nałęczowie
– „Poznaj wiklinę” – wystawa prac z dotychczasowych edycji festiwalu, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu.
Festiwal ten będzie też okazją to bliższego poznania tego rzemiosła „biorąc sprawy w swoje ręce”. Warsztaty plecionkarskie będą odbywać się codziennie w godzinach 11.00-16.00 oraz w niedzielę 10.00-15.00 i co ważne nie obowiązują na nie żadne zapisy ani opłaty. Otwarte warsztaty są dedykowane każdemu bez żadnych ograniczeń i tym samym będą okazją do wypróbowania swoich sił i stworzenia swojego plecionkarskiego dzieła*. Będą mogli Państwo zapoznać się z różnorodnymi technikami oraz materiałami plecionkarskimi. W świat wyplatania wprowadzą uczestników warsztatów wykwalifikowani instruktorzy.
Plecionkarstwo może wspomagać problemy, z jakimi musi na co dzień mierzyć się wielu ludzi. Sprzyja to kształtowaniu postaw społecznych i relacji interpersonalnych, pomaga kształtować szacunek dla pracy, może wspierać resocjalizację osadzonych, leczenie zaburzeń sensorycznych i pokonywanie psychicznych i emocjonalnych barier. W tym bloku wydarzeń organizatorzy zaplanowali pokazy, dyskusje i warsztaty* terapii zajęciowej, dedykowane osobom z niepełnosprawnościami i zagrożonym wykluczeniem społecznym.
Warsztaty „Wiklinowe Przedszkola” to blok prowadzony z myślą o najmłodszych**. Dzieci pod opieką animatorów wykonają prace plecionkarskie*. Wyplatanie ma aspekty sprzyjające rozwojowi sensorycznemu, społecznemu oraz artystycznemu.
Wszystkie warsztaty przeprowadzą instruktorzy z krajów goszczących na Festiwalu. To niepowtarzalna możliwość zapoznania się z technikami plecionkarskimi* z różnych stron świata oraz poznania innej kultury.

*Praca plecionkarska wykonana podczas warsztatów jest własnością uczestnika, który ją wykonał.
** Dzieci muszą pozostać pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego.
Serdecznie zapraszamy!

V Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa
24-27.08.2023 r. g. 10.00 – 18.00
Miejsce wydarzenia/adres: Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, Pawilon 3 oraz Plac św. Marka. Wejście: Hol Wschodni od ulicy Głogowskiej.

Przygotował: Instytut Skrzynki/MTP

 

Urząd Gminy Słupca

ADRES Ul. Sienkiewicza 16, 62-400 Słupca
NUMER TELEFONU 63 274 36 76
NIP 6671764408
REGON 311019421
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 7:30 - 15:30
PLATFORMA KOMUNIKACYJNA E-URZĄD https://eurzad.gminaslupca.pl/
BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ https://bip.gminaslupca.pl/