Uczniowie z wielkopolskich szkół powalczą o finał i nagrody

29 lutego 2024

Już w najbliższy wtorek – 5 marca, o godz. 11.00, na Wydziale Prawa i Administracji w Collegium Iuridicum Novum na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy al. Niepodległości 53, w auli Auditorium Maximum, odbędzie się II etap Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

„Lekcje z ZUS” prowadzone są od 2013 r. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 631 tys. uczniów. W roku szkolnym 2022/2023 w „Lekcjach” uczestniczyło ponad 113 tys. uczniów, a w tegorocznej edycji (2023/2024) ponad 120 tys. uczniów.

 

Olimpiada organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zwieńczeniem projektu „Lekcje z ZUS”. Konkurs ma trzy etapy. Pierwszy odbył się w listopadzie i wzięło w nim udział ponad 36 tys. młodych ludzi z całej Polski.

 

Do II etapu zakwalifikowały się 333 najlepsze zespoły z całej Polski. W Wielkopolsce zmierzy się 20 trzy-osobowych zespołów.

 

Oprócz wiedzy w konkursie liczy się także szybkość podejmowania decyzji, ponieważ drugim po liczbie zdobytych punktów kryterium, jest czas rozwiązania arkusza testowego.

 

Warto spróbować swoich sił w rywalizacji dotyczącej ubezpieczeń społecznych, ponieważ oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych (laptopy, tablety, czytniki) można zdobyć indeks na wymarzoną uczelnię, dodatkowe punkty w rekrutacji lub rabaty w opłatach za czesne. Nieocenioną wartość ma również zdobyta wiedza, tak potrzebna u progu dorosłości.

 

Do pierwszego etapu Olimpiady przystąpiło 36 tys. uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całego kraju, którzy wcześniej uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”. Pierwszy etap wyłonił trzyosobowe zespoły, które będą reprezentować szkołę w etapie wojewódzkim. Tylko z terenu naszego województwa do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 60 uczniów z 20 szkół ponadpodstawowych. Są wśród nich szkoły z Poznania, Środy Wlkp., Piły, Grzybna, Słupcy, Śremu, Pniew, Leszna, Wrześni, Grodziska Wlkp., Wągrowca, Zagórowa, Kościelca i Ostrzeszowa. Zespoły w II etapie Olimpiady rozwiązują jednakowy test składający się z 25 pytań wielokrotnego wyboru. Czas trwania testu wynosi 30 minut.

 

Najlepsza drużyna w województwie walczyć będzie o punkty na uczelnie wyższe oraz cenne nagrody, między innymi laptopy, tablety i czytniki e-booków, podczas finału w Warszawie, 18 kwietnia br.

 

„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny dla szkół ponadpodstawowych zainicjowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2013 r. Podczas zajęć młodzież zapoznaje się z podstawami systemu ubezpieczeń społecznych, systemem emerytalnym, świadczeniami związanymi z poszczególnymi rodzajami ubezpieczeń i zasadami prowadzenia własnej firmy. Materiały dydaktyczne do zajęć opracowane zostały przez specjalistów z ZUS przy udziale metodyka nauczania.

Urząd Gminy Słupca

ADRES Ul. Sienkiewicza 16, 62-400 Słupca
NUMER TELEFONU 63 274 36 76
NIP 6671764408
REGON 311019421
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 7:30 - 15:30
PLATFORMA KOMUNIKACYJNA E-URZĄD https://eurzad.gminaslupca.pl/
BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ https://bip.gminaslupca.pl/