Weimar i Słupca – oficjalni partnerzy

22 sierpnia 2018

Delegacja radnych Rady Gminy Słupca wraz z Wójtem – Grażyną Kazuś oraz skarbnikiem – Domicelą Bołdysiak przebywali z wizytą w partnerskiej gminie Weimar nad rzeką Lahn, gdzie podpisano w dniu 22 lipca 2006 roku ostateczny akt współpracy.

Fotka: Podpisanie aktu współpracy. Na zdjęciu Wójt Gminy Słupca – Grażyna Kazuś oraz Burmistrz Weimaru Volker Muth.

Współpraca rozpoczęła się już kilka lat temu na poziomie szkół gimnazjalnych Drążna – Niederwalgern. „Widząc wówczas ogromne zaangażowanie gimnazjalistów w tę wymianę młodzieżową, postanowiłam, aby tę współprace przenieść na grunt samorządów” – mówi Grażyna Kazuś. Tak też się stało. Partnerska gmina Weimar jest otwarta na szerokie spektrum współpracy. Jako kraj europejski, który prędzej, aniżeli Polska otrzymał akcesję, ma bogate doświadczenie, którym może się z nami dzielić.
Celem współpracy dwóch gmin jest nie tylko dalsza wymiana młodzieży, ale również inne, istotne dla obu samorządów kwestie. Między innymi związane z wymianą doświadczeń w dziedzinie sportu, ochrony środowiska, rzemiosła i sztuki, na polu działania ochotniczych straży pożarnych, ale też związane z działaniem świetlic terapeutycznych, czy ośrodków specjalnych.
Podczas kilkudniowego pobytu w gminie Weimar delegacja mogła zobaczyć jak funkcjonuje tamtejszy urząd, ale też dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się tamtejsze samorządy.
Delegacja z Polski mogła zwiedzić oczyszczalnię ścieków miejscowości Kehna, a także młyn wodny, którego naturalnym napędem jest woda. Uczestnicy mogli również zwiedzić oczyszczalnię ścieków wybudowaną dla całego regionu, gdzie 48% energii potrzebnej do jej uruchomienia pozyskiwane jest z niej samej poprzez osuszanie stałych ścieków, które to dalej rozprowadzane są na polach.
Goście z Polski przebywali również w Marburgu – jedno z bardziej popularnych niemieckich miast uniwersyteckich w świecie, gdzie mogli podziwiać również gotycki kościół św. Elżbiety z 1235 roku Tam też Dzień przed zakończeniem wizyty w gminie Weimar delegacja miała okazje zobaczyć sztuczne jezioro w Weimarze, wykorzystywanego do sportów wodnych.
Ciesz y fakt, że przedstawiciele gminy partnerskiej przyjęli już zaproszenie na obchody 100-lecia ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalewie Opactwie w maju przyszłego roku. Z kolei w tym roku młodzież spotka się na szkółce piłkarskiej w Cieninie Zabornym, celem rozegrania wspólnych meczy piłki nożnej.

weimar

Zdjęcie: Przedstawiciele partnerskich gmin: Weimar i Słupca podczas wizyty polskiej delegacji w Weimar.

weimer_herb

Weimar (Lahn) – gmina w Niemczech .
Liczy około 7600 mieszkańców. Znajduje się
w powiecie Marburg-Biedenkopf w Hesji.