zdjęcie fałszywego maila o treści: ,,Szanowny Kliencie, wykryliśmy nietypowe połączenie z adresu IP (000211). Ustaliliśmy, że ktoś użył Twoich danych uwierzytelniających bez Twojej zgody. Co powinieneś zrobić?”

UWAGA! CSIRT NASK ostrzega przed kolejnym oszustwem wykorzystującym wizerunek Banku Pekao S.A.

3 sierpnia 2022

Oszuści rozsyłają e-maile z informacją o nietypowym połączeniu z adresu IP, przez które zablokowano dostęp do konta bankowego.

zdjęcie fałszywego maila o treści: ,,Szanowny Kliencie, wykryliśmy nietypowe połączenie z adresu IP (000211). Ustaliliśmy, że ktoś użył Twoich danych uwierzytelniających bez Twojej zgody. Co powinieneś zrobić?”

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK ostrzega przed kolejną kampanią podszywającą się pod Bank Pekao S.A. Jest to kolejna odsłona kampanii phishingowej, która wykorzystuje wizerunek tego znanego banku.

Nie daj się nabrać – to próba oszustwa

,,Szanowny Kliencie, wykryliśmy nietypowe połączenie z adresu IP (000211). Ustaliliśmy, że ktoś użył Twoich danych uwierzytelniających bez Twojej zgody. Co powinieneś zrobić?”

W dalszej części e-maila oszuści sugerują, że aby odblokować swoje konto, należy wejść pod wskazany link. Na stronie znajduje się fałszywy panel logowania do bankowości internetowej Pekao24. Wpisane tam loginy wraz z hasłami trafiają do przestępców.

Pamiętaj!

Jeżeli podałeś swoje dane na takiej lub podobnej stronie, skontaktuj się niezwłocznie ze swoim bankiem.

Otrzymując wiadomości SMS lub e-mail z podejrzanymi linkami należy zachować szczególną ostrożność. Mając jakiekolwiek wątpliwość co do autentyczności otrzymanych wiadomości, należy je zweryfikować u źródła.

WAŻNE! – Reaguj

Jeżeli otrzymaliście podejrzane wiadomości e-mail lub SMS – zgłaszajcie je do CSIRT NASK:

na stronie: https://incydent.cert.pl
e-mailem: cert@cert.pl
SMS-em: 799 448 084 (należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów treści).

Urząd Gminy Słupca

ADRES Ul. Sienkiewicza 16, 62-400 Słupca
NUMER TELEFONU 63 274 36 76
NIP 6671764408
REGON 311019421
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 7:30 - 15:30
PLATFORMA KOMUNIKACYJNA E-URZĄD https://eurzad.gminaslupca.pl/
BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ https://bip.gminaslupca.pl/